RC Fly Shop    Modeláři- modelářům 


Podporuje mojeID

STAVEBNÍ NÁVODY » Stavba modelu z EPP
Stavba modelu z EPP

Stavba modelu-základní postupy -

lepení, broušení, tmelení a barvení EPP

 Extrudovaný polypropylén (EPP) má mnoho výtečných vlastností, pro které je tak oblíben u modelářů.

Modely se z něj hlavně rychle staví i opravují, což jej předurčuje k výrobě rekreačních modelů.

 

Hlavní výhodou EPP je z hlediska konstrukčního a poté i z hlediska letových vlastností jeho poréznost. Protože se nesnažíme o dokonalý, hladký povrch, tak - jako prakticky vedlejší produkt - získáme výborné letové vlastnosti modelu, kdy turbulentní mezní vrstva vzduchu, která vzniká na „chlupatém“ povrchu křídla, má menší snahu se odtrhnout od profilu než na povrchu hladkém. Model se dá tedy více „přetáhnout“ bez nebezpečí pádu do vývrtky a tím zjednodušeně získáme příjemné letové vlastnosti modelu.

 Lepení EPP

 

K lepení EPP se může použít obyčejné Kyanoakrylátové lepidlo CA (známé jako vteřiňák, prstolep nebo Crazy Glue) neboť EPP neleptá. Lepidlo umožňuje buď jen rychlou fixaci dílů anebo dokonalý spoj. Dodává se ve třech hustotách- každá z nich má své výhody a doporučenou aplikaci. Větší objemy lepidla nebo větší plochy lepené vteřinovým lepidlem je doporučeno „urychlit“ Aktivátorem, který zkrátí proces tvrdnutí lepidla. Tady je třeba připomenout že při použití Aktivátoru se rychle zvýší teplota lepidla a tím se EPP materiál ve spoji „speče“ a vytvoří velice tvrdou hmotu která se špatně brousí.  Pokud nám takový „svár“ vystupuje nad povrch a vadí- lze jej jedině odříznout ostrým nožem.  

Tohoto efektu se dá využít pro vytvoření „Koutového spoje“ mezi dvěma kolmými deskami při lepení „Natupo“. Takový spoj je velice pevný i v případě, že má pouze malou plochu na které se desky stýkají.

 

Obr. Koutový spoj

 Výhodou vteřinového lepidla je i možnost zakoupit „De-Bonder“- tedy „rozlepovač“, kterým lepidlo na místech kde nemá být rozpustíme a otřeme třeba papírovou utěrkou. Lze jej samozřejmě použít i na rozlepení prstů…

Cena Vteřinového lepidla je ovšem vyšší, na některé spoje by byla jeho spotřeba příliš velká a na některé aplikace není nejvhodnější- proto je lepší lepidla kombinovat.

Dalším z lepidel které použijeme při stavbě je Polyuretanové (PU) expanzivní lepidlo

 ( Purex, Soudal 66A D4). Tato lepidla před vytvrdnutím lehce napění a tím vyplní případné nepřesnosti mezi lepenými plochami a lepený spoj je pevnější než okolní EPP materiál. Zvětšit pěnivost PU lepidla lze lehkým navlhčením lepených ploch. Výhodné je také lepený spoj přelepit lakýrnickou papírovou páskou, která zabrání vypěnění lepidla nad povrch lepených částí, kde se pak jen špatně odstraňuje - když už se to stane, tak přeteklé a vytvrdlé lepidlo odřízneme - při broušení dvou nestejně tvrdých materiálů vždycky „podbrousíme“ten měkčí- v našem případě EPP.

Obr. Ochrana před lepidlem

 Posledním typem lepidla které budeme při stavbě používat je Lepidlo Kontaktní- (LA Tmel, Chemoprén). Tato lepidla se nanáší na obě lepené části, kde se nechají „zavadnout“, aby na dotyk nelepila a pak se přiloží již na  místo kde mají být. Většinou je to již natrvalo a není zde možnost pozdější korekce nebo změny polohy. Při pokusu díly od sebe odtrhnout se většinou jeden z dílů poškodí.

 Na lepení některých částí použijeme nejlépe kombinaci dvou lepidel-

1- první nám pomůže díly k sobě rychle a pevně fixovat a uzavře lepidlo druhé

(Vteřinové lepidlo- středně husté, LA Tmel)

2-druhé lepidlo vytvoří pevný spoj a případné nedokonalosti dosedacích ploch dopění                    (Purex)

 

Obr. Dvojí lepení

Řezání EPP

EPP se jednoduše řeže ostrým nožem nebo čepelkou žiletky.

Pokud ale chceme vyříznout drážky různého tvaru a hloubky (pro nosníky, silové kabely, montážní otvory), použijeme upravené očko Trafopájky - stačí obyčejná pistolová. Očka vyrobíme z měděného drátu o průměru 0,7mm a více. Takové očko musí být samonosné a nesmí se při ohřátí a průchodu EPP materiálem ohýbat. Toto řešení má výhodu v tom, že můžeme vyříznout libovolně velkou dutinu pod povrchem, ale viditelná bude jen tenká linka na povrchu, kudy očko do materiálu vniklo.

  

Obr. Tvarovaná očka do trafopájky 

Očko upneme do Trafopájky, na materiál si vyznačíme kudy povede drážka a přiložíme ocelové pravítko (nebo dřevěnou lištu), které nám očko povede za „zoubek“  (na Obr. je na levé nebo obou stranách očka) a tím budeme udržovat stálou hloubku drážky.

 

  1. Obr. Tvarovaná očka do trafopájky                Obr. Vyndavání vyřízlého materiálu

Vyříznutý materiál vyndáme z drážky pinzetou nebo plochým šroubovákem. Vložíme kabely, nosníky, bowdeny a zalijeme řídkým vteřinovým lepidlem. Můžeme zastříknout aktivátorem a položíme na rovnou podložku, aby se nám díl nezkroutil. Spáru můžeme přetmelit a nebo přelepit textilní páskou.

 Broušení EPP

EPP se brousí podobně jako polystyren. Je třeba používat nový a ostrý brusný papír- pokud jej budeme používat pouze na EPP vydrží nám velice dlouho.

Práci si můžeme také ulehčit předřezáním polotovaru ostrým nožem do hrubého tvaru a pak teprve začneme brousit takovou zrnitostí smirku podle toho kolik materiálu potřebujeme ještě odbrousit.

 

Obr. Přeřezání před broušením

 Můžeme začít smirkem zrnitosti až 80 a postupně (asi ve třech krocích 80, 180, 250-400) do zrnitosti 400- jemnější smirek již pro povrchovou úpravu EPP nemá význam.

 Místa, která si nechceme smirkem při broušení poškodit přelepíme Lakýrnickou krycí

papírovou páskou.

 

Obr. Broušení přechodu křídlo trup (Přechod5)

 Tmelení EPP

Tento materiál se ve většině případů vůbec netmelí. Někdy se může stát nehoda nebo se neopatrným broušením vytrhne kousek materiálu…

Pak model tmelíme vyzkoušeným vodou ředitelným Šlehaným tmelem- výrobců je na trhu několik...

 

 

Obr.Šlehaný tmel

 Tento tmel se jednoduše nanáší, brousí, výborně drží, neobsahuje rozpouštědla a má skutečně zanedbatelnou hmotnost.

Po aplikaci jednoduše omyjeme ruce a nástroje vodou a mýdlem.

 Barvení EPP

 K Barvení EPP materiálu použijeme Akrylátovou- vodou ředitelnou barvu (Balakryl,  akrylátová tónovací barva).  Lze samozřejmě použít i jiné typy barev (lihové), ale upřednostňujeme barvy bez rozpouštědel (většinou EPP leptají) a nebo je vyzkoušíme na odřezku EPP.

Barvu lze stříkat nebo „Tupovat“ odstřižkem molitanu. Začínáme od nejsvětlejších odstínů.

 

 

Obr. Tupování houbičkou a Tupování houbičkou

 Finální úprava modelu by nebyla kompletní bez naznačení paneláže. Tu provedeme lihovým fixem různých tloušťek – model pak vzhledově velice ožije.

  

Obr. Bez paneláže

  

Obr. S paneláží

 

Model doplníme výsostnými znaky, imatrikulací a dalšími doplňky vytištěnými na laserové tiskárně na samolepící průhlednou folii nebo folii žádané barvy. Tu pak na modelu fixujeme LA Tmelem nebo vteřinovým lepidlem.

  

Obr. Paneláž + Znaky

 

                       Není to radost létat s takhle pěkným modelem?

 

Přejeme spoustu krásných chvil s

Vaším novým modelem

 

Letu zdar!!!

Kolektiv RC Fly

 Nabídka:  http://www.rcfly.cz

e-mail:     rcflyklub@gmail.com